Tutaj można się dowiedzieć, jakie to projekty, co jest ich celem i na jakim są etapie. Więcej informacji, czyli szczegółowe opisy, linki do dokumentów i konsultacji, można znaleźć klikając na tytuły.



Harmonogram form wsparcia
Poniżej prezentujemy harmonogram szkoleń realizowanych w ramach projektu „Trening orientacji przestrzennej dla osób niewidomych i słabowidzących (TOPON)”
I. Szkolenia dla osób chcących zdobyć uprawnienia instruktora orientacji przestrzennej i mobilności
W wyniku otwartej rekrutacji wyłoniono spośród 68 osób, które przeszły etap formalny rekrutacji, grupę 16 osób (15 kobiet i 1 mężczyznę), w tym jedną osobę z niepełnosprawnością wzroku. Osoby te wezmą udział w szkoleniu przygotowującym do bycia instruktorem orientacji przestrzennej i mobilności. Cały cykl szkoleniowy składa się z 311 godzin dydaktycznych zajęć (90% zajęć to zajęcia praktyczne) oraz 40 godzin dydaktycznych praktyk. Szkolenie realizowane będzie według wypracowanego Standardu kształcenia instruktorów orientacji przestrzennej i mobilności (dokument do pobrania tutaj). Szczegółowe zasady uczestnictwa określa Regulamin (dokument do pobrania tutaj).
Organizator: Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej
Miejsce realizacji zajęć: ul. Szczęśliwicka 40, 02-353 Warszawa lub okolice (zajęcia w terenie)
HARMONOGRAM ZAJĘĆ DOSTĘPNY JEST TUTAJ.
II. Szkolenia podnoszące kwalifikacje instruktorów orientacji przestrzennej i mobilności
W wyniku otwartej rekrutacji na szkolenie zgłosiło się 86 instruktorów orientacji przestrzennej i mobilności (79 kobiet oraz 7 mężczyzn). Instruktorzy wezmą udział w cyklu szkoleniowym składającym się z 60 godzin dydaktycznych zajęć z następującej tematyki:
- Metodyka nauczania orientacji przestrzennej małych dzieci z niepełnosprawnością wzroku: 10 godzin dydaktycznych
- Metodyka nauczania orientacji przestrzennej osób z niepełnosprawnością sprzężoną: 10 godzin dydaktycznych
- Metodyka nauczania orientacji przestrzennej z wykorzystaniem echolokacji: 15 godzin dydaktycznych
- Metodyka nauczania orientacji przestrzennej z wykorzystaniem nowoczesnych technologii: 20 godzin dydaktycznych
- Metodyka nauczania orientacji przestrzennej osób poruszających się z psem przewodnikiem: 5 godzin dydaktycznych.
Szczegółowe zasady uczestnictwa określa Regulamin (dokument do pobrania tutaj).
Organizatorami szkolenia są: Polski Związek Niewidomych, Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego oraz Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi Stowarzyszenie.
HARMONOGRAM ZAJĘĆ POSZCZEGÓLNYCH ORGANIZATORÓW
Polski Związek Niewidomych – harmonogram dostępny jest tutaj.
Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego – harmonogram dostępny jest tutaj.
Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi Stowarzyszenie – harmonogram dostępny jest tutaj.
Po zakończeniu szkoleń przeprowadzona zostanie walidacja efektów uczenia się, zarówno w odniesieniu do osób ubiegających się o nabycie uprawnień instruktora orientacji przestrzennej, jak i osób podnoszących swoje kwalifikacje w tym zakresie.
Ponadto każdy uczestnik szkolenia zobowiązany jest do odbycia indywidualnego treningu nauczania orientacji przestrzennej i mobilności z co najmniej dwoma osobami z niepełnosprawnością wzroku. Trening ten realizowany będzie zgodnie z wypracowanym Standardem nauczania orientacji przestrzennej i mobilności, który jest dostępny tutaj.
III. Trening indywidualny orientacji i mobilności osób z niepełnosprawnością wzroku
W wyniku otwartej rekrutacji na treningi zgłosiło się 289 osób. 270 osób złożyło prawidłowe aplikacje. W projekcie wsparciem objętych zostanie minimum 216 osób. Treningi prowadzone będą przez uczestników szkoleń dla osób chcących zdobyć uprawnienia instruktora orientacji przestrzennej i mobilności i uczestników szkoleń podnoszących kwalifikacje instruktorów orientacji przestrzennej i mobilności.
Harmonogram dostępny jest tutaj
IV. Seminarium
Na zakończenie projektu, PFRON organizuje seminarium wdrożeniowe. Uczestnikami seminarium będą pracownicy partnerów projektu, którzy będą zaangażowani w działania związane z wdrażaniem standardów, zgodnie z rekomendacjami wypracowanymi w projekcie, a także trenerzy, którzy podnieśli kompetencje w ramach projektu (TOP i NTOP) oraz eksperci.
Harmonogram dostępny jest tutaj